Czym są produkty ekologiczne

Żywność organiczna to produkty wysokiej jakości, które uzyskuje się w specjalnych warunkach. Wszystkie składniki wchodzące w skład żywności ekologicznej muszą pochodzić z certyfikowanych upraw organicznych. W takich gospodarstwach nie stosuje się środków ochrony roślin ani nawozów sztucznych. Żywność organiczna jest więc wolna od chemii, przez co bardzo polecana jest dzieciom.

Jak uprawia się rośliny bio?

Certyfikowane uprawy przechodzą liczne testy, bada się pozostałości pestycydów oraz nawozów sztucznych. Produkt bio nie może ich zawierać, w przeciwnym razie cofany jest certyfikat. Organiczne artykuły spożywcze posiadają charakterystyczny znaczek — zielony listek z unijnymi gwiazdkami. To gwarancja, że sięga się po wartościowy i zdrowy produkt. Żywność organiczna jest nieco droższa, ale cena jest całkowicie zasadna. Uprawa roślin bez użycia środków chemicznych jest trudniejsza — wymaga się ręcznego pielenia chwastów lub stosowania środków biologicznych, które są bardzo skuteczne, ale kosztowne. Produkty można kupować w sklepach stacjonarnych, ale też łatwo je znaleźć w sieci.

Jakie produkty organiczne warto kupować?

Artykuły ekologiczne to nie tylko warzywa oraz owoce. To też oleje, soki, a nawet przyprawy i zamienniki cukru. Cenne oleje roślinne od look food mogą być tłoczone z nasion ostropestu, z oliwek, ale też z orzechów. Są bardzo zdrowe, dlatego warto dodać je do swojej diety. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są herbaty ziołowe, które korzystnie działają na wiele dolegliwości, są też świetną alternatywą dla kawy oraz dla czarnej herbaty. W diecie nie powinno zabraknąć też soków warzywnych i owocowych. Są pełne przeciwutleniaczy, witamin i nie zawierają dodatku cukru. Dzieci uwielbiają słodycze, dlatego wiele produktów organicznych ma zdecydowanie lepszy skład od tradycyjnych słodkości. Mogą posiadać zdrowsze zamienniki cukru jak np. ksylitol lub erytrytol. Są też ekologiczne produkty wegańskie lub niezawierające glutenu, dlatego każdy znajdzie odpowiednie artykuły dla siebie.

About the Author

You may also like these